Distiliavimas

Augalų distiliavimas

Augalų distiliavimas – lakiųjų junginių, tokių kaip eteriniai aliejai, išskyrimas iš mišinio. Distiliavimas dažniausiai naudojamas iš augalų išgauti eterinius aliejus, naudojamus kvepalų, kosmetikos, maisto ir gėrimų gamyboje. Augalų distiliavimo metu gaunamas ir hidrolatas, naudojamas kaip vandeninis purškiklis veidui ar kūnui, naudojamas kremų, šampūnų ir kitų priemonių gamybai. Distiliavimas paprastai atliekamas naudojant distiliatorių arba alembiką, kuriame kartu su vandeniu arba virš vandens patalpinama augalinė medžiaga, talpa šildoma, kad susidarytų garai, o vėliau garai atvėsinami – taip gauname hidrolatus ir eterinius aliejus, kurie vėliau atskiriami dalijamojo piltuvo ar kitos priemonės pagalba. Gautas eterinis aliejus yra labai koncentruota cheminė medžiaga ir jame yra daugybė lakiųjų junginių, kurie turi įtakos augalo kvapui, skoniui ir pasižymi įvairiomis savybėmis. Vieno eterinio aliejaus cheminių komponentų skaičius svyruoja nuo kelių dešimčių iki kelių šimtų. 

Eterinio aliejaus, gauto distiliuojant, kokybė priklauso nuo kelių veiksnių, įskaitant  distiliavimui naudoto augalo rūšį, rinkimo laiką, panaudotą augalo dalį,  paruošimo būdą, proceso eigą bei distiliuotojo įgūdžius. 

Distiliavimui naudojami švieži augalai (rečiau ir džiovinti), bet itin svarbu gerai išmanyti distiliuojamo augalo rūšį ir numatyti komponentus, tam, kad distiliavimą atliktumėte tinkamai

Distiliavimo įranga

Distiliavimo įrangą paprastai sudaro: 

  • Indas, kuriame laikoma, šildoma augalinė medžiaga. Tai dažniausiai būna alembiko varinis puodas/ kolona arba plieno distiliatoriaus talpykla.
  • Šilumos šaltinis, naudojamas indui šildyti ir garams sukurti. Tai gali būti tiesioginis šilumos šaltinis, pvz., viryklė ar liepsna, arba netiesioginis šilumos šaltinis, pvz., garai. 
  • Kondensatorius/ aušintuvas, naudojamas garams atvėsinti ir kondensuoti atgal į skystą formą. Paprastai tai reiškia, kad garai praleidžiami per ritę arba vamzdelį, kuris yra apsuptas aušinimo terpės, pvz., vandens. Tokią konstrukciją ir matome alembiko aušintuve. 
  • Surinkimo indas, naudojamas išgautam eteriniam aliejui ir hidrolatui surinkti. Tai gali būti kolba, didesnės talpos stiklinė ar kita talpykla, skirta skysčiui laikyti. 
  • Aušinimo sistema reikalinga kondensatoriui vėsinti ir kondensacijos procesui reikalingai temperatūrai palaikyti. Tai gali būti Jūsų nuolat piltuvėlio pagalba per vamzdelius papildomas vėsus vanduo arba įmontuotas vandens siurblys, kuris užtikrins nuolatinį vėsinimą. 
  • Matavimo įrankiai tokie kaip termometras arba slėgio matuoklis, gali būti naudojami distiliavimo mišinio temperatūrai ir slėgiui talpoje stebėti, kad būtų užtikrintas aukštos kokybės produktas. 
  • Papildomos priemonės eterinių aliejų atskyrimui nuo hidrolato, pH matavimui, tyrimams.
Variniai alembikai mėgiami eterinių aliejų ir hidrolatų gamintojų tarpe, namų sąlygomis galite išgauti hidrolatų net su mažiausios talpos alembiku