Levandų eterinis aliejus

Levandų eterinis aliejus yra išgaunamas distiliavimo būdu (augalą distiliuojant variniame alembike, nerūdijančio plieno distiliavimo įrangoje arba stikliniame laboratoriniame distiliatoriuje) iš levandų žiedų. Levandų rūšių yra daugybė, bet populiariausias eterinis aliejus gaunamas iš tikrųjų levandų Lavandula angustifolia. Šios rūšies levandų eterinis aliejus yra žinomas dėl savo raminamųjų savybių ir dažnai rekomenduojamas aromaterapeutų kaip priemonė atpalaiduojanti protą ir kūną. Levandų eterinis aliejus yra populiariausias paieškose apie eterinius aliejus.

Levandų žiedai

Levandų eterinio aliejaus aromatas

Tikrųjų levandų eterinis aliejus Lavandula angustifolia yra gėlinio, salsvo ir šiek tiek žolinio aromato, naudojamas įvairiuose produktuose, įskaitant kvepalus, odos priežiūros priemones ir namų valymo priemones, taip pat naudojamas ir žvakių gamyboje. Levandų eterinio aliejaus aromatas gali šiek tiek skirtis priklausomai nuo naudojamos levandų augalo rūšies, auginimo sąlygų ir ekstrahavimo būdo. Kai kurios įprastos levandų eterinio aliejaus aromato natos: 

  • Gėlių: levandų eterinis aliejus apibūdinamas kaip gėlinė nata –  gali būti ir saldi, ir šiek tiek vaisinė. 
  • Žolių: priklausomai nuo levandų rūšies ir naudotų augalo dalių distiliavimui, levandų eterinis aliejus gali pasižymėti žoliniu aromatu –  šviežiu ir žaliu. 
  • Medienos: nors levandų eterinis aliejus išgaunamas iš levandų antžeminės dalies, bet itin sumedėjusių krūmų distiiavimas ir stiebų naudojimas distiiavimo procesui lemia levandų eterinio aliejaus medienos natą, kuri dažnai apibūdinama kaip švelni ir subtili, su žolinėmis užuominomis. 

Levandų eterinio aliejaus aromatas gali būti nulemtas įvairių veiksnių, įskaitant aliejaus amžių, laikymo sąlygas ir bet kokių priemaišų buvimą. Svarbu eterinius aliejus laikyti vėsioje, tamsioje vietoje, uždaroje taroje, kad būtų išsaugotas jų aromatas ir kuo ilgesnis galiojimo laikas.

Kiekvienos levandų rūšies aromatas skiriasi

Levandų eterinis aliejus parfumerijoje

Levandų eterinis aliejus parfumerijoje mėgiamas dėl malonaus, gėlių aromato ir universalumo. Jis dažnai naudojamas kaip viršutinė arba vidurinė kvepalų nata ir gali padėti aromatui suteikti gilumo ir kompleksiškumo, nuskraidinti į Provanso laukus.

Viršutinės natos aromatai paprastai yra lengvi, gaivūs ir pakeliantys nuotaiką, greitai išgaruojantys, užleidžiantys vietą vidurinėms ir pagrindinėms natoms. Sinergijose su kitais viršutinių natų aromatais, levandų eterinis aliejus sukuria salsvą ir šiltą atspalvį. 

Levandų eterinis aliejus naudojamas ir kaip vidurinė kvepalų nata, o tai reiškia, kad tai antrinis kvapas, kuris pastebimas išgaravus viršutinei natai. Vidurinės natos paprastai yra labiau subalansuotos, jos skirtos palaikyti viršutines ir pagrindines natas, atskleisti visą kvepalų grožį. Dažnai levandų eterinis aliejus kvapuose dominuoja ir netinkamai suderintas su kitomis natomis gali sukomponuoti animalistinį ar net atstumiantį aromatą. 

Bazinės natos paprastai yra sunkesnės, ilgalaikiškesnės ir sudėtingesnės, jos stiprina aromatą ir suteikia jam išliekamąją galią. Retkarčiais levandų kvapas naudojamas ir bazinių akordų kūrimui. 

Levandų eterinis aliejus yra žinomas dėl savo universalumo ir gali būti naudojamas įvairių rūšių kvepalams, įskaitant gėlių, žolelių, medienos ir citrusinių vaisių kvapus. Svarbu būti atsargiems naudojant eterinius aliejus parfumerijoje ir laikytis visų tinkamo medžiagų dozavimo ir saugumo reikalavimų. 

Tipinis „eau de cologne” savo sudėtyje turi ir citrusinių vaisių natų, ir rozmarinų, levandų, čiobrelių, raudonėlių aromatų

Levandų eterinio aliejaus naudojimas

Atsižvelgiant į begalę mokslinių straipsnių, levandų eterinis aliejus yra žinomas dėl savo universalumo ir naudojamas įvairiems tikslams, įskaitant: streso ir nerimo mažinimui, naudojamas mišiniuose nuo skausmo, uždegimo, reumatinių problemų, galvos skausmo. Esant alergijoms siūloma derinti  levandų eterinį aliejų su vokiškų ramunėlių eteriniu aliejumi. Levandų eterinis aliejus gali būti naudojamas praskiestas baziniu aliejumi ant odos arba įkvėpus iš asmeninio inhaliatoriaus tūbelės arba garinamas eterinių aliejų garintuvuose.

Nenaudokite eterinių aliejų į vidų, nenaudokite grynų tiesiai ant odos. Eterinius aliejus reikia naudoti saugiai, pasitarus su specialistu, nes kiekvienas eterinis aliejus yra itin koncentruotas ir gali pakenkti, neatsižvelgus į Jūsų anamnezę ir rekomenduotinus naudojimo būdus. Nors eterinis aliejus nėra laikomas vaistu, tai dažnas vaistų ir tepalų ingredientas, taip pat, gali būti naudojamas kaip žaliava kosmetikai ar parfumerijai. 

Levandų eterinis aliejus dažnai rekomenduojamas miego kokybei gerinti. Jis gali būti tepamas ant odos praskiedus aliejuje, garinamas difuzoriuje, juo papildomi kosmetikos gaminiai. 

Levandų eterinis aliejus