Distiliavimo aparatas

Distiliavimo aparatas naudojamas ir hidrolatų bei eterinių aliejų gamybai. Nedažnai distiliavimas gali būti naudojamas nelakioms priemaišoms atskirti nuo lakiųjų medžiagų, turinčių skirtingą virimo temperatūrą. Tokiais atvejais nelakios priemaišos arba medžiagos, kurių virimo temperatūra yra aukštesnė, neišgaruos ir liks kaitinamame inde, o lakiosios medžiagos, kurių virimo temperatūra žemesnė, išgaruos ir bus surenkamos į aušinimo indą. Paprastai distiliavimo aparatą sudaro indas arba puodas mišiniui šildyti, vamzdelis garams surinkti ir atskiras indas garams kondensuoti atgal į skystį. Pagrindinis distiliavimo principas yra tas, kad skirtingi mišinio komponentai išsiskiria su garu esant skirtingoms temperatūroms, o gauti garai surenkami ir kondensuojami atgal į skystį. Yra daug skirtingų distiliavimo aparatų tipų, pradedant nuo paprastų konstrukcijų, kurias galima naudoti namuose, iki sudėtingesnės ir specializuotos įrangos, naudojamos pramonėje ir laboratorijose. Distiliavimo aparato konstrukcija ir savybės priklausys nuo distiliuojamo mišinio tipo ir norimo galutinio produkto grynumo.

Distiliavimo aparatų įvairovė

Išskiriame pagrindinius distiliavimo aparatus, kurie gali būti naudojami hidrolatų ar eterinių aliejų gamybai:

  • Alembikai. Tai tradiciniai variniai distiliatoriai, kuriuos sudaro puodas, vamzdis garams surinkti ir atskiras indas garams kondensuoti atgal į skystį. Šio tipo alembikai pasirenkami įvairių augalų distiliavimui. Dažniausiai alembikai skirti nedideliems kiekiams hidrolatams ir eteriniams aliejams išgauti. Pramonėje pasirenkami itin retai, daugiau naudojami augalų distiliavimui namuose. Alembikai gaminami iš vario – minkšto, kalaus metalo, kiekvieno gamintojo alembikas turi savo išskirtinumą, itin mėgiami dėl dekoratyvios išvaizdos, naudojami ir interjero puošimui. Alembikas yra geriausias pasirinkimas hidrolatų gamybai ir eterinių aliejų eksperimentiniams kiekiams išgauti.
  • Koloniniai alembikai. Koloninis alembikas turi papildomą detalę, kuri užmaunama ant puodo – koloną. Kolonoje patalpinama augalinė žaliava, o į puodą įpilamas vanduo –  tokiu būdu vyksta distiliacija vandens garais. Šio tipo alembikai yra universalesni – juos galima naudoti kaip tradicinius, galima atlikti distiliavimą vandens garais ir naudoti didesnį kiekį augalinės žaliavos. Dažniausiai alembikai skirti nedideliems kiekiams hidrolatams ir eteriniams aliejams išgauti. Pramonėje pasirenkami itin retai, daugiau naudojami augalų distiliavimui namuose. Dydžiai varijuoja nuo pačių mažiausių talpų – 1 l iki 500 l.
  • Nerūdijančio plieno distiliatoriai. Šie distiliatoriai nėra tokie patrauklūs kaip alembikai, gaminami iš vario. Dažniau nerūdijančio plieno distiliavimo įranga pasirenkama norint gaminti didesnius kiekius eterinių aliejų ar hidrolatų. Nerūdijantis plienas yra populiari distiliavimo įrangos medžiaga, nes yra patvari, atspari korozijai ir lengvai valoma. Plienas taip pat atsparus temperatūros pokyčiams, todėl tinkamas naudoti distiliavimo procesuose, kuriuose naudojama aukšta temperatūra arba ekstremalūs temperatūros svyravimai. Nerūdijančio plieno distiliatoriai gali būti naudojami gaminant įvairius produktus, įskaitant etanolį, eterinius aliejus, vandenį ir hidrolatus. Jie dažniausiai naudojami pramonėje ir laboratorijose, yra įvairių dydžių ir dizaino, kad atitiktų įvairius distiliavimo poreikius.
  • Laboratoriniai stikliniai distiliatoriai. Stiklas yra populiari distiliavimo įrangos medžiaga, nes yra atspari cheminiam poveikiui ir yra lengvai valoma. Tokie distiliatoriai ypač mėgiami mokslininkų arba laboratorijose. Stiklas yra skaidrus, todėl lengva matyti distiliavimo procesą ir tai yra vienas pagrindinių tokios įrangos privalumų. Tačiau stiklas nėra toks patvarus kaip kitos medžiagos ir gali būti labiau linkęs dūžti. Stiklo distiliavimo įranga dažniausiai naudojama laboratorijose ir mokymosi tikslais. Laboratoriniai stikliniai distiliatoriai įprastai būna nedidelių talpų ir naudojami moksliniais tikslais.