Levandų aliejus

LEVANDŲ ALIEJUS – ar tikrai įsigijame pageidaujamą produktą

Pavadinimas „levandų aliejus” gali turėti net kelias reikšmes, tai nėra itin tikslus pavadinimas ir dažnai yra suprantamas skirtingai. Taip kartais įvardijamas ir eterinis aliejus, ir aliejų mišinys, ir levandų fitolis, nors tai yra skirtingi produktai tiek savo išgavimu,  tiek ir naudojimu.  Aptarsime kiekvieną šių produktų ir jų skirtumus.

Levandų aliejus

Levandų eterinis aliejus

Levandų eterinis aliejus yra gaunamas distiliavimo būdu iš levandų žaliavos.  Tikrųjų levandų eterinis aliejus Lavandula angustifolia aromaterapeutų naudojamas nerimo, streso ir nemigos atvejais, kaip efektyvi priemonė aromaterapijoje skausmo malšinimui, esant odos problemoms, mėgiamas ingredientas kvepalų ir kosmetikos priemonių sudėtyje. Levandų eterinis aliejus yra laki medžiaga, naudojamas ant odos tik praskiedus augaliniame aliejuje. Dažniausiai naudojamas aromaterapijoje arba dedamas į įvairius produktus, įskaitant muilus, losjonus ir žvakes, parfumerijos produktus.

Levandų eterinis aliejus yra tirpus augaliniuose aliejuose ir alkoholyje, bet netirpsta vandenyje. Gaminant kosmetiką naudojamas baigiamojoje fazėje, vengiant aukštos temperatūros ir kaitinimo.

Eterinius aliejus laikome tamsaus stiklo buteliukuose

 Levandų fitolis

Levandų fitolis gaminamas mirkant levandų žiedus ar visą antžeminę dalį augaliniame aliejuje, pavyzdžiui, alyvuogių aliejuje arba saldžiųjų migdolų aliejuje bent 2 –  3 savaites. Apie fitolių gamybą plačiau galite paskaityti čia.

Levandų fitolį galima naudoti ant odos arba vonioje, juo papildyti savo gaminamus kremus, aliejų mišinius, kietuosius balzamus. Levandų fitolis liaudies medicinoje dažnai naudojamas stresui ir nerimui malšinti, nes pasak alternatyvios medicinos specialistų levandos ramina ir atpalaiduoja protą bei kūną.  Labai subtilaus aromato levandų fitolį kai kuriose šalyse (Kroatija, Prancūzija, Italija) specialistai taiko odos problemų šalinimui, tokių kaip spuogai, egzema ir dermatitas. Įspėjame, kad prieš naudojant bet kokį gaminį ant odos, pasitarkite su specialistu, ypač jei turite odos problemų. Jei gaminys nėra registruotas kaip vaistas, jis nenaudojamas gydymui, bet puikiai  pritaikomas kaip kosmetikos žaliava.

Fitoliai gaminami mirkant žalivą augaliniame aliejuje

Levandų aliejus 

Levandų aliejumi gamintojai dažnai vadina ir fitolį ar eterinį aliejų, bet praleidus bet kurį žodžių junginyje esamą žodį turime jau kitos reikšmės kontekstą, todėl pavadinus gaminį tiesiog “levandų aliejus” nėra aišku ar tai natūralios kilmės gaminys, ar mišinys su levandų kvapu, kokiu būdu gaminamas ir kam pritaikomas. Visais atvejais reikėtų atsižvelgti į gaminio sudėtį ir išanalizuoti esamus ingredientus. Jei gaminio sudėtyje bus nurodyti bent du ingredientai, tai tikrai nebus grynas eterinis aliejus, o jei sudėties sąraše rasite “Parfum/ Fragrance” – taip dažniausiai minimi sintetinės kilmės kvapikliai, kurie nieko bendro su levandomis neturi. 

Iš produkto išvaizdos ir kvapo galima nustatyti menamus ingredientus, bet visada pravartu peržvelgti ir sudėties aprašus