Hidrolatas
Hidrolatas, taip pat žinomas kaip gėlių vanduo arba augalų distiliatas, yra distiliavimo būdu pagamintas produktas, gaunamas distiliuojant augalinę žaliavą, pvz., gėles, medžio žievę, prieskonių sėklas, lapus ar žoleles. Dar visai neseniai hidrolatai buvo laikomi šalutiniais eterinių aliejų gamybos produktais, bet aktyviai pradėjus juos naudoti aromaterapijos bendruomenei ir kosmetikos gamintojams labai išpopuliarėjo. Hidrolatų galima pasigaminti net savo namuose, naudojant varinį alembiką.
Hidrolatas naudojamas įvairiuose gaminiuose, įskaitant kosmetiką, asmens priežiūros produktus ir buitinius valymo produktus, daugelyje šalių hidrolatai naudojami ir kulinarijoje, konditerijoje. Pavyzdžiui, Turkijoje ir Bulgarijoje mėgiami įvairūs desertai su rožių hidrolatu, o Ispanijoje gaminamos vaisių ir daržovių sultys, papildytos žolelių hidrolatais. Įvairių virtuvių šefai renkasi hidrolatus kaip papildomą priemonę, galinčią sukurti kerinčių aromatų ir skonių derinius, naudojant hidrolatus patiekalo ar gėrimo ruošimo užbaigimui.
Hidrolatai žinomi ir kaip vieni iš galimų aromaterapijos produktų ir dažnai naudojami aromaterapijoje, ypač vaikų odos priežiūrai arba kaip papildoma priemonė kuriant mišinius aromaterapijai. Hidrolatai paprastai yra laikomi saugiais naudoti ant odos, bet prieš naudojant kiekvieną naują gaminį, rekomenduojama atlikti odos lopo testą.
Hidrolatų gamyba
Įprastas hidrolatų gamybos metodas yra distiliavimas garais distiliavimo aparate (pvz., variniame alembike). Turėdami net ir mažiausios talpos alembiką galite pasigaminti įvairių augalų hidrolatų.
Hidrolatų gamybos procesas:
- Surenkama augalinė žaliava. Augalinė žaliava turi būti surinkta tinkamai, švarioje vietoje, atsižvelgiant į tos rūšies augalo rinkimo laiką ir nepažeidžiant augalų rinkimo taisyklių. Pasirinkite šviežius ir geros būklės augalus. Rinkite tik tuos augalus, kuriuos pažįstate, nerinkite nuodingų ar nežinomų augalų.
- Paruoškite augalinę žaliavą. Atsižvelgiant į naudojamo augalo tipą, gali tekti susmulkinti augalinę žaliavą – tai leis vykdyti procesą efektyviau ir pasiekti norimus išgauti eterinius aliejus.
- Paruoškite alembiką – distiliavimo aparatą, kaitros šaltinį ir aušinimo sistemą.
- Į alembiką (distiliavimo indą) sudėkite savo paruoštą augalinę žaliavą ir įpilkite reikiamą kiekį vandens. Naudojamo vandens kiekis priklausys nuo naudojamos augalinės medžiagos tipo ir alembiko (distiliavimo indo) dydžio.
- Įjunkite kaitros šaltinį ir laukite pirmųjų kvapnaus hidrolato lašų. Hidrolatą surinkite į švarų indelį, jei pavyko išgauti eterinių aliejų – juos atskirkite nuo hidrolato paviršiaus.
- Geriausia hidrolatą laikyti vėsioje, tamsioje vietoje.
Pastaba: Distiliuojant augalus svarbu būti atsargiems, nes alembikas ar kitas distiliavimui skirtas indas labai įkaista. Niekada nepalikite proceso be priežiūros, naudokite apsaugos priemones, nelieskite įkaitusių paviršių.
Hidrolatų panaudojimas
Yra daugybė hidrolatų naudojimo būdų – hidrolatai gali būti naudojami vieni arba kartu su kitais natūraliais ingredientais kosmetikos gamyboje, kulinarijoje, aromaterapijos procedūroms, kuriant natūralias priemones kvėpinimui, namų ruošai.
Išskyrėme kelis populiariausius hidrolatų naudojimo būdus:
- Veido tonikas. Hidrolatai dažnai siūlomi naudoti kaip veido tonikai. Tiesiog užpurškus hidrolato ant vatos diskelio ir nuvalius veidą pajusite gaivą ir malonų hidrolato aromatą.
- Odai ir orui drėkinti esant itin sausam orui namuose.
- Plaukų dulksna. Hidrolatai gali būti naudojami kaip plaukų dulksna, ypač patogu turėti hidrolato buteliuką karštą dieną.
- Kūno purškiklis. Hidrolatai gali būti naudojami kaip kūno purškikliai, suteikiantys gaivos ir pakilią nuotaiką. Naudokite hidrolatus prieš tepant augalinius aliejus ant odos – jie greičiau įsigers, nepaliks riebumo pojūčio.
- Kosmetikos gamybai. Hidrolatai puikiai papildo namuose gaminamas kosmetikos priemones ir yra naudojami vandens fazėje, vietoje distiliuoto vandens. Šampūnai, kremai, losjonai, plaukų kaukės įgaus puikaus aromato ir bus papildyti aktyviosiomis medžiagomis.
- Namams kvėpinti. Hidrolatai gali būti naudojami kaip natūralūs namų kvapai. Tiesiog užpurkškite hidrolato ant patalynės, rankšluosčių ar kitų namų apyvokos daiktų, kad suteiktumėte malonų kvapą.
- Galite garinti hidrolatus eterinių aliejų garintuve ar pasigaminti purškiklį, pridedant norimų aromatų eterinių aliejų.
- Vonios procedūroms. Įpilkite bent 3 – 5 šaukštus hidrolato į šiltą vonią ir mėgaukitės vonios procedūra.
- Pirtyje. Buteliuką atvėsinto hidrolato turėkite pirtyje ir purkškite juo veidą, plaukus bei visą kūną.
- Maisto gamyba. Hidrolatai gali būti naudojami gaminant maistą kaip natūrali kvapioji medžiaga. Jie gali būti naudojami norint suteikti subtilų skonį tokiems patiekalams kaip desertai, kokteiliai ir marinatai.
- Sodininkystė. Kai kuriuos hidrolatus sodininkai ir ūkininkai naudoja kaip natūralią alternatyvą vabzdžiams atbaidyti, pvz., vienas dažniausiai sode naudojamų hidrolatų – pipirmėčių.