Pipirmėčių eterinis aliejus
Pipirmėčių eterinis aliejus (Mentha × piperita) yra gaunamas distiliavimo būdu iš pipirmėčių antžeminės dalies (daugiausiai naudojami lapai). Pipirmėtės mėgiamos dėl gaivinančio kvapo, taip pat dėl galimos naudos sveikatai. Pipirmėčių eterinis aliejus gali būti naudojamas aromaterapijai – įvairiuose literatūros šaltiniuose minimas kaip natūrali priemonė nuo galvos skausmo, puiki sudėtinė dalis mišiniuose nuo raumenų skausmų bei naudojamas kaip kvapioji medžiaga įvairių produktų gamybai. Pipirmėčių eterinis aliejus aromaterapeutų rekomenduojamas virškinimui palengvinti, pykinimui malšinti ir skausmui malšinti. Prieš naudojimą rekomenduojama pasitarti su specialistu.
Pastaba: priklausomai nuo dozės, pipirmėtė gali vėsinti arba šildyti. Tepdami ant odos naudokite praskiedimą iki 1 – 2 %.
Aromaterapijoje pipirmėčių aliejus gali būti naudojamas įvairiais būdais. Populiariausias naudojimo būdas – į difuzorių įlašinti kelis lašus pipirmėčių eterinio aliejaus ir pajusite gaivų kvapą, tik nenaudokite pipirmėčių eterinio aliejaus garinimui šalia kūdikių ir mažamečių vaikų. Daugelyje informacinių straipsnių pipirmėčių eterinį aliejų rekomenduoja naudoti vonioje, bet šis būdas nėra saugus, nes didelis kiekis šio eterinio aliejaus gali sudirginti odą. Kai kurie šaltiniai siūlo naudoti pipirmėčių eterinį aliejų masažo aliejuje, bet norime paminėti, kad padauginus šio eterinio aliejaus vietoje malonių pojūčių galite sudirginti odą. Svarbu pažymėti, kad pipirmėčių aliejų reikia naudoti atsargiai, nes jis gali sudirginti odą.
Pipirmėčių eterinio aliejaus terapinės savybės ir galimas poveikis
Išnagrinėjus įvairius mokslinius straipsnius, patvirtintos šios galimos pipirmėčių eterinio aliejaus savybės:
- Analgetinės savybės: Mentolis yra gerai žinomas vietinis analgetikas esant galvos skausmui. Mentolis taip pat gerai žinomas kaip turintis vėsinantį pojūtį ant odos, kai naudojamas mažos koncentracijos. Didesnės koncentracijos sukelia šilumą, deginimą ir net skausmingus pojūčius.
- Priešuždegiminės savybės: Yra žinoma, kad pipirmėtėse esantis mentolis padeda sumažinti niežulį.
- Pykinimas: pipirmėtė siūloma kaip padedanti kovoti su pykinimu ir vėmimu. Derinamas su pankolių, citrinų ir imbiero eteriniais aliejais.
- Antispazminis poveikis: pipirmėčių eterinis aliejus pasižymi antispazminiu poveikiu virškinimo traktui.
- Kraujotakos stimuliatorius: žinoma, kad pipirmėtės padidina kraujotaką naudojimo vietose.
- CNS stimuliatorius: pipirmėtė padidina subjektyvų budrumą ir gali padidinti motyvaciją atlikti užduotis.
- Vėsinantis poveikis: dėl savo stipriai vėsinančio poveikio pipirmėčių eterinis aliejus geriausiai tinka vietiniam naudojimui ir įkvėpimui, o ne viso kūno masažui.
- Dekongestantas: Pénoël ir Franchomme (1990) teigia, kad ketonai, tokie kaip mentonas, gali sumažinti gleivinės sekreciją. Mentolis ir mentonas turi dekongestantinį ir mukolitinį poveikį.
- Karščiavimas: aromaterapeutų teigimu, vėsinantis pipirmėčių eterinio aliejaus poveikis gali padėti sumažinti karščiavimą.
- Nuovargis: Pipirmėčių aliejus suteikia energijos ir stimuliuoja, gali būti naudojamas tiek protiniam, tiek fiziniam nuovargiui mažinti.
Pipirmėčių eterinio aliejaus aromatas
Pipirmėčių eterinis aliejus patenka į „medicininių” kvapų kategoriją. Kvapas stiprus, gaivus, skvarbus ir mentoliškas, su žaliomis ir žolelių natomis. Jis gali būti naudojamas nedideliais kiekiais, kad mišiniams suteiktų gaivią mėtų natą. Pipirmėčių eterinio aliejaus aromatas dera su žolelių eteriniais aliejais, ypač čiobrelių, levandų, rozmarinų. Netradicinių kvapo derinių mėgėjams siūlome derinti pipirmėčių aromatą su pelargonijų (kuris pats turi žalių, mėtų niuansų), citrusiniais eteriniais aliejais (dar labiau paryškina gaivumą ir palengvina), su pačiulių, tonkos pupelių, labdanu derinamas pipirmėčių aromatas taps puikiu prabangių kvapų akcentu.